SlideshowSlideshow
FadeGallery - Free Version

Chirurgia ręki

Zespół cieśni kanału nadgarstka: Grupa objawów chorobowych z powodu przewlekłego nacisku nerwu pośrodkowego w obrębie tkanek nadgarstka. 


Objawy choroby: cierpnięcie, mrowienie palców I-IV(kciuk, palec wskazujący, środkowy i serdeczny) najczęściej po długim bezruchu (np. podczas snu); nasilanie się bólu i cierpnięcia palców w ciągu dnia po długotrwałym przebywaniu w wymuszonej pozycji ręki (jazda na rowerze, chodzenie o kulach, ale także przy intensywnej pracy w przymusowych, niewygodnych pozycjach ręki); brak czucia °puszków palców I-IV; brak precyzji - przedmioty wypadają z rąk. Późniejsza a pełna faza choroby to zaniki mięśni kłębu kciuka, który ustawia się w płaszczyźnie dłoni, a efekt ten nazywany jest aką małpią". Leczeniem z wybory jest zabieg operacyjny, który polega na przecięciu troczka zginaczy wzdłuż i nie zszywaniu go, co powoduje "odbarczenie" nerwu pośrodkowego. Przecięcie powoduje, że brzegi troczka rozsuwają się, organizm buduje nad nimi bliznę, którą przeksztalca w nowy, odpowiednio szerszy troczek - nerw pośrodkowy przechodzący przez kanał nadgarstka nie będzie uciskany. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym. Po operacji konieczne jest unieruchomienie ręki w szynie gipsowej przez okres 2 tygodni.

1


Choroba Dupuytrena: Najczęściej dotyczy powierzchni dłoniowej ręki (rozcięgna dłoniowego a częściowo też powięzi palcowych), może jednak pojawić się również w obrębie grzbietu ręki i palców, podeszwy stóp. Zdecydowanie częściej dotyczy mężczyzn po 40-tym roku życia. W początkowej fazie choroby pojawiają się guzki podskórne, ale nie jest to wskazaniem do operacji. Wskazaniem do leczenia operacyjnego jest postępujący przykurcz zgięciowy, zwłaszcza palców IV i V, który stopniowo zwiększa upośledzenie funkcji ręki. Zabieg chirurgiczny polega na całkowitym wycięciu patologicznie zmienionego rozcięgna dłoniowego i guzków z jednoczesną korekcją przykurczów palców. W zależności od rozmiaru zajęcia rozcięgna dłoniowego wykonuje się częściową lub rozległą f asciektomię. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przewodowym. Po operacji konieczne jest unieruchomienie ręki w szynie gipsowej przez okres 2 tygodni.


2