SlideshowSlideshow
FadeGallery - Free Version

Endodoncja

Dział stomatologii zachowawczej zajmujący się leczeniem kanałowym zębów.

Leczenie kanałowe należy rozpocząć, kiedy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia i uszkodzenia nerwu w danym zębie. Aby wyleczyć ząb należy z chorych kanałów zęba usunąć wszystkie zmienione zapalnie tkanki (miazga zęba wraz z bakteriami) i wypełnić je materiałem zastępczym.

Leczenie kanałowe przeprowadzane jest w znieczuleniu - dlatego nie należy się go bać nawet, jeśli ząb boli. Do leczenia używane są najnowsze urządzenia:
Endometr: służy do elektronicznego pomiaru długości kanału.

1


Mikroskop endodontyczny: pozwala precyzyjnie pracować pod kontrolą wzroku,


2

Mikrosilnik endodontyczny: do mechanicznego opracowania kanału, 


3

Radiowizjografia, czyli komputerowy rentgen:, aby prawidłowo monitorować leczenie konieczna jest możliwość weryfikacji radiologicznej przy użyciu radiowizjografii.

4

Leczenie musi być przeprowadzone bezbłędnie, tylko wtedy mamy gwarancje, że ząb będzie służył na długie lata. Leczenie kanałowe najczęściej może być wykonywane podczas jednej wizyty.

5

Najczęściej zadawane pytania dotyczące leczenia kanałowego
Czy jest to bolesne?
Stomatologia XXI wieku jest w stanie zapewnić bezbolesny przebieg większości procedur leczniczych. W erze skutecznych i bezpiecznych środków znieczulających leczenie kanałowe nie musi być bolesne. Znieczulenie z użyciem urządzenia QuickSleeper daje szybki i skuteczny efekt. Stosowane jest zazwyczaj w leczeniu zębów bolesnych samoistnie lub zawierających chorą, ale jeszcze żywą, miazgę.

Jak długo trwa leczenie kanałowe?
W dużej liczbie przypadków można je zakończyć na pierwszej wizycie. Przy pomocy nowych technik opracowania kanałów (ręcznych i mechanicznych) nawet "zęby z ropą" dają się wyleczyć w trakcie 2-3 wizyt. Leczenie kanałowe zębów z martwą zakażoną miazgą wymaga wyjałowienia kanałów korzeniowych. Stosuje się w tym celu różnego rodzaju płukanki i środki dezynfekujące, zakładane do kanałów korzeniowych na okres od kilku do kilkunastu dni. W tradycyjnej stomatologii tzw. "zmiana sączków" trwała nawet kilka miesięcy.

Czy nie lepiej po prostu usunąć chory ząb?
Kiedy usunie się choćby jeden i nie zastąpi w porę sztucznym, sąsiednie zęby zaczynają się pochylać, a przeciwstawne wysuwać w stronę pustego miejsca. Może to negatywnie wpłynąć na zdolność żucia i doprowadzić do rozchwiania lub starcia pozostałych zębów, a także przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych.
Przesuwanie się zębów doprowadza również do zapadania się policzków i warg, a co za tym idzie do niekorzystnych zmian w wyglądzie twarzy. Ułatwione jest także odkładanie się płytki nazębnej, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i próchnicy, a co za tym idzie szybszej utraty pozostałych zębów.
Warto pamiętać, że wstawianie sztucznych zębów czyli wykonanie protez, mostów albo zastosowanie implantów jest dużo droższe od leczenia kanałowego i ewentualnych kosztów rekonstrukcji pojedynczą koroną.
Najważniejsze jest uratowanie naturalnego korzenia, gdyż wtedy doświadczony protetyk przywróci ząb do pełnej sprawności. Staramy się usunąć ból z zęba, a nie: "z zębem", proszę tylko dać nam szansę.

Czy ząb po leczeniu kanałowym nie złamie się?
Ząb, który musiał być leczony kanałowo zwykle ma bardzo zniszczoną koronę tzn. część naddziąsłową, czasem pozostaje tylko korzeń (zęby martwe "wysychają" i robią się kruche) i dlatego aby zapobiec pękaniu i odłamywaniu się ścianek zęba lekarz zwykle proponuje wykonanie protetycznej odbudowy zęba, czyli wkładu koronowo-korzeniowego i korony protetycznej, które powodują, że zniszczony ząb przekształca się w całkiem nowy o prawidłowym kształcie i kolorze.

Czy ząb martwy zmienia swój kolor, ciemnieje?
Zdarza się to niestety, gdyż ząb taki łatwiej nasiąka barwnikami pochodzącymi z pożywienia niż ząb żywy. W zależności od stopnia przebarwienia rozwiązaniem jest skorzystanie z możliwości stomatologii estetycznej.