SlideshowSlideshow
FadeGallery - Free Version

Periodontologia

Jest to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką, profilaktyką i leczeniem chorób przyzębienia, czyli tkanek, które utrzymują ząb w zębodole. Najczęstszym ich schorzeniem jest zapalenie wywołane obecnością bakterii występujących głównie w płytce nazębnej. Niezwykle ważnym zabiegiem profilaktycznym jest profesjonalny instruktarz higieny ze szczególnym uwzględnieniem pielęgnacji dziąseł i przestrzeni międzyzębowych. W zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta należy, co 6-8 miesięcy zgłosić się na zabieg profesjonalnego usunięcia złogów nazębnych (higienizacja).

Najczęściej zadawane pytanie dotyczące periodontologii

Czy odsłanianie się szyjek zębów zawsze oznacza "parodontozę"? Czy grozi mi utrata zębów?

Jeżeli zanikowi dziąseł towarzyszy stan zapalny, obecność kamienia nazębnego lub innych osadów to istotnie proces zaniku przyzębia może być dość zaawansowany i wymaga jak najszybszego wdrożenia kompleksowego leczenia, które ochroni zęby przed utratą. Natomiast zaniki dziąseł bez współistnienia stanów zapalnych zwane recesjami mają zupełnie inną naturę i wymagają zupełnie innego leczenia. Rozchwianie i utrata zębów nie grozi w takiej sytuacji.

Czy rozchwiane zęby są skazane na usunięcie?

Bardzo rzadko. W zależności od stopnia zaniku kości rozchwiane zęby po likwidacji stanu zapalnego można szynować, czyli wzmocnić sklejając ze sobą specjalną szyną, albo przy współistnieniu braków zębowych wkomponować w strukturę planowanej pracy protetycznej: np. protezy nakładkowej albo mostu.

Czy zanikła kość da się odbudować?

Metody odtwarzania zanikłych tkanek przyzębia, między innymi kości mają charakter zabiegowy. Polegają one na przeszczepie kości własnej albo liofilizowanej. Zabiegi takie są wykonywane w gabinecie przez chirurga. Często są one niezbędnym etapem leczenia przed planowaną implantacją.

Skąd się bierze kamień nazębny? Czy pochodzi on z wody, którą pijemy?

Kamień tworzy się ze związków mineralnych zawartych w ślinie, której skład potrafi się bardzo różnić u różnych osób, co tłumaczy różną skłonność do odkładania się osadów nazębnych. Zła higiena znacznie przyśpiesza jego powstawanie, gdyż zgrupowania bakterii zwane płytką nazębną łatwo ulegają nasyceniu związkami mineralnymi zawartymi w ślinie tworząc trwale przylegający do zębów kamień.