Jak powstaje kamień nazębny i jakie konsekwencje wiążą się z jego odkładaniem?
Najczęściej, gdy mówi się o przyczynach jakichś schorzeń, są one dość charakterystyczne i wynikają albo z innych chorób, albo z nieprawidłowego stylu życia/higieny. W przypadku kamienia nazębnego jest nieco inaczej. Jego tworzenie się jest naturalnym procesem, w którym rolę odgrywa m.in. ślina. Oznacza to, że nie wystarczy jedynie dokładnie szczotkować zębów, chociaż ta czynność oczywiście zmniejsza ilość osadu nazębnego, a co za tym idzie samego kamienia. Oprócz zmineralizowanej płytki bakteryjnej, kamień tworzą również fosforany wapnia, pochodzące z wcześniej wspomnianej śliny. Odkłada się również w trudno dostępnych miejscach – nie tylko nad, ale też i pod dziąsłami.
Kamień nazębny negatywnie wpływa na szkliwo zębów poprzez ich demineralizację. Sprzyja też zakwaszeniu środowiska w jamie ustnej. Osoby, które nie dbają o regularne usuwanie kamienia na zębach, nierzadko zmagają się z próchnicą, problemami z dziąsłami oraz innymi schorzeniami przyzębia. Gdy dojdzie do zapalenia tkanek znajdujących się wokół zęba, z czasem zacznie on być spychany w kierunku wierzchołka korzenia. W najbardziej skrajnych przypadkach może w ten sposób dojść do utraty zębów.
Metody usuwania kamienia nazębnego
W naszym gabinecie stosujemy dwa sposoby, pozwalające na skuteczne usunięcie kamienia z uzębienia pacjentów.
- Metoda wykorzystująca ultradźwięki
W tym celu używamy specjalnego, ultradźwiękowego skalera. Takie urządzenie emituje wysokie ultradźwięki, których nie może usłyszeć człowiek. Dość mocno oddziałują natomiast na kamień – gdy końcówkę skalera przyłoży się do zęba, następuje odpryskiwanie kamienia. Jeśli chodzi o czas trwania takiego zabiegu, to jest on zależny od grubości kamienia oraz miejsc, w których on się zgromadził. Zabieg nie jest bolesny, ale podczas jego wykonywania może pojawić się delikatny dyskomfort, odczuwany podczas usuwania kamienia nazębnego, zgromadzonego poddziąsłowo. Skalling ultradźwiękowy charakteryzuje się dużą precyzją i jest powszechnie stosowany w większości gabinetów stomatologicznych.
- Metoda ręczna
Przeważnie specjalista sięga wtedy po wiertła tylu frez, które sprawiają, że kamień odrywa się od powierzchni zęba. Niezależnie od wybranego sposobu, zawsze działamy delikatnie i staramy się zapewnić naszym pacjentom jak najwyższym komfort podczas wizyty.
Co jeszcze warto wiedzieć o usuwaniu kamienia na zębach?
Skalling mechaniczny i ultradźwiękowy jest w pełni bezpieczny dla ludzkiego zdrowia oraz dla tkanek zęba i dziąseł. Przed przystąpieniem do pracy przeprowadzamy z pacjentem pełny wywiad, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania i konieczność konsultacji z innymi specjalistami. Nowoczesne technologie pozwalają na bezbolesne usuwanie kamienia. Jeśli u pacjentów z jakiegoś powodu pojawia się zwiększona wrażliwość, możliwe jest zastosowanie znieczulenia. Po wizycie mogą pojawić się takie dolegliwości jak nadwrażliwość zębów, jednak takie odczucia są jedynie chwilowe.
W sieci można znaleźć sposoby na domowe usunięcie kamienia nazębnego. Należy pamiętać, że nic nie zastąpi regularnych wizyt u stomatologa. Nowoczesne i skuteczne narzędzia pozwalają bardzo łatwo rozprawić się z kamieniem zgromadzonym nawet w trudno dostępnych miejscach. Jeśli odwiedzają Państwo dentystę wystarczająco często, mogą być Państwo pewni, że kamień nazębny nie rozwinie się do tego stopnia, aby spowodować zaawansowane problemy i silne dolegliwości bólowe.
Podczas standardowej kontroli stomatolog sprawdza nie tylko ubytki, ale ocenia również stan zębów pod kątem zgromadzonego kamienia nazębnego. Zapraszamy do kontaktu i do umówienia się na wizytę kontrolną. Naszych pacjentów przyjmujemy w Józefosławiu. Ze względu na korzystny dojazd, odwiedzają nas mieszkańcy Piaseczna, Warszawy i pobliskich miejscowości.