Leczenie kanałowe przeprowadza się, gdy rozwój próchnicy jest na tyle zaawansowany, że doszło do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba. Tkanka ta wypełnia komorę zęba, wraz z jego kanałami. Aby zapobiec bardziej zaawansowanym problemom, specjalista usuwa zmienioną chorobowo tkankę zęba, a następnie wprowadza do tej przestrzeni właściwie dobrany materiał. Rodzaj wypełnienia jest ważny, bo to m.in. od niego zależy, czy w zębie nie będą rozwijać się bakterie. Przeważnie osoby, które kwalifikujemy do leczenia kanałowego, borykają się albo z powikłaniami wspomnianej wcześniej próchnicy, albo gdy pojawia się konieczność ponownego wypełnienia już raz zaleczonego zęba. Zdarza się bowiem, że pacjent był u specjalisty, który nieprecyzyjnie wypełnił kanały.
Nowoczesne leczenie kanałowe
Jeszcze kilkanaście lat temu leczenie kanałowe w niektórych gabinetach nie charakteryzowało się wysoką precyzją. Stomatolog musiał z dużym wyczuciem usuwać nerw i nie miał pełnego wglądu w przestrzeń, w której obrębie działał. Na przestrzeni lat sytuacja wyraźnie się zmieniła. Aktualnie, dzięki nowoczesnym technologiom, stomatolog może działać bardzo precyzyjnie. W tym celu używa się sprzętu, pozwalającego na optyczne powiększenie obrazu. Nowoczesne gabinety zaopatrzone są w profesjonalne mikroskopy stomatologiczne. Dzięki nim specjalista może mieć pełną kontrolę nad przeprowadzanym leczeniem kanałowym. W efekcie wypełnienie sięga również bardzo wąskich kanałów, o problematycznym kształcie.
Posługujemy się jedynie nowoczesnymi metodami. Z ich pomocą możemy zaproponować pacjentom skrócony czas leczenia kanałowego zębów. Niektóre osoby, odwiedzające nasz gabinet, są przekonane, że takie działania wiążą się z bólem lub chociażby z dyskomfortem. Profesjonalnie przeprowadzone leczenie kanałowe nie powoduje takich odczuć. Serdecznie zapraszamy więc również tych pacjentów, którzy są szczególnie wrażliwi na ból i z tego powodu unikali wizyty u stomatologa.
Gdy z kanału usunięte zostaną tkanki zmienione próchniczo, przestrzeń zostaje oczyszczona i zdezynfekowana. Dopiero tak przygotowany ząb można uznać za gotowy do wypełniania. Podczas tego procesu stomatolog posługuje się m.in. endometrem. Z pomocą urządzenia jest w stanie określić, jak długi jest kanał. Aby zyskać pewność, że został on szczelnie wypełniony, wykonuje się zdjęcie RTG.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do leczenia kanałowego?
Większość osób, które zgłaszają się do naszego gabinetu, i u których konieczne jest wykonanie leczenia kanałowego, kwalifikują się do tego zabiegu. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku każdego leczenia, tak i tutaj, niektóre schorzenia uniemożliwiają podjęcie kroków przez specjalistę.
Istnieje grupa pacjentów, u których, na skutek leczenia kanałowego może pojawić się zaostrzenie dotychczasowych schorzeń. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku
- chorób nerek;
- chorób serca;
- chorób stawów;
- zaburzeń o podłożu endokrynologicznym;
- stanów immunosupresji.
Warto zdawać sobie sprawę, że obecność tych schorzeń wcale nie musi oznaczać wykluczenie leczenia. Przed jego rozpoczęciem należy za to wykonać szereg badań.
Zawsze zależy nam na tym, żeby etap diagnozy oraz wykluczenia przeciwwskazań przeprowadzić z dużą starannością. Zachęcamy do informowania nas o wszystkich problemach ze zdrowiem. Wychodzimy z założenia, że podstawą do udanego leczenia zawsze jest otwarta komunikacja między pacjentem a lekarzem.
Dbanie o uzębienie to nie tylko regularne przeglądy, ale również zgłaszanie się do specjalisty od razu, gdy pojawią się niepokojące objawy. W ten sposób można zapobiec leczeniu kanałowemu lub przeprowadzić je odpowiednio wcześnie. Serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, niezależnie od tego, czy chcą Państwo skontrolować uzębienie, czy podejrzewają konieczność leczenia. Siedziba naszego gabinetu znajduje się w Józefosławiu, ale naszymi pacjentami są również osoby z pobliskich miejscowości – m.in. z Piaseczna miejscowości Józefosław i z Warszawy.