Na czym polega higienizacja jamy ustnej i czy warto ją zaniedbywać
Piękny uśmiech to w dużej mierze wynik regularnego mycia zębów oraz właściwej diety. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że te kroki, chociaż są kluczowe, nie wystarczą. Bakterii zgromadzonych pod postacią kamienia nazębnego nie da się usunąć domowymi sposobami. Rozprawi się z nimi profesjonalnie wykonana higienizacja jamy ustnej.
-
- Skaling
Podczas higienizacji zębów stomatolog usuwa m.in.złogi nazębne. Tworzą się one, gdy płytka nazębna gromadzi się, przez dłuższy czas nie jest usuwana, aż wreszcie ulega utwardzeniu. Z tak powstałym kamieniem doskonale rozprawi się przyrząd służący do skalingu. Dzięki emitowanym ultradźwiękom, końcówka urządzenia rozbija kamień. W efekcie usunięte zostaną również wcześniej dostrzegalne na powierzchni płytki nazębnej przebarwienia. Pod koniec zabiegu specjalista poleruje chropowate powierzchnie zębów, co ma ograniczyć ryzyko gromadzenia się płytki w przyszłości. Warto zdawać sobie sprawę, że po takim zabiegu pacjent przez kilka dni może borykać się z pewną nadwrażliwością. Z czasem takie nieprzyjemne odczucie znika. Sam zabieg skalingu uznawany jest za bezbolesny.
-
- Piaskowanie
Innym istotnym zabiegiem stosowanym w ramach higienizacji jamy ustnej jest piaskowanie zębów. Nierzadko wykonuje się go w parze ze skalingiem. Podczas tego procesu, wykorzystuje się urządzenie zwane piaskarką. Z jej pomocą stomatolog rozpyla w jamie ustnej piasek dentystyczny. Używa również wody pod wysokim ciśnieniem. Taka technika pozwala dotrzeć piaskowi do szczególnie trudno dostępnych miejsc, których nie da się wyczyścić szczoteczką podczas codziennej pielęgnacji. Piasek następnie usuwany jest za pomocą ssaka. Cała procedura trwa średnio 30 minut i jest całkowicie bezbolesna, jednak i tutaj pojawić się może pewna nadwrażliwość (znika po kilku dniach).
-
- Lakierowanie i fluoryzacja
Mówiąc o higienizacji zębów, nie sposób nie wspomnieć o zabiegu lakierowania i fluoryzacji. Podczas lakierowana zębów, pokrywa się ich powierzchnię preparatem złożonym z lakieru i fluoru. W tym celu stomatolog używa niewielkiego pędzelka. Fluor stosuje się tutaj, aby zapobiec rozwojowi próchnicy, zmniejszyć dolegliwości związane z odsłoniętymi szyjkami zębów, pozbyć się nieestetycznych przebarwień oraz zremineralizować szkliwo. Rozprowadzona na zębach substancja potrzebuje chwili na to, aby jony fluorkowe mogły stopniowo się uwolnić. Lakierowanie i fluoryzację rozpoczyna się po dokładnym oczyszczeniu zębów. Przeważnie jest to końcowy etap kompleksowej higienizacji jamy ustnej.
Dlaczego higienizacja zębów jest tak ważna?
Warto uzmysłowić sobie, że kamień nazębny, oprócz nieestetycznego wyglądu, jest też niebezpieczny dla zdrowia. Tworzą go bakterie negatywnie oddziałujące na jamę ustną (patogeny sprzyjają produkcji czynników, które bezpośrednio uszkadzają jej tkanki). W efekcie dojść może do krwawień dziąseł. Jeśli pacjent nadal nie będzie dbał o usuwanie kamienia nazębnego, stan może być poważniejszy i pojawić się może choroba przyzębia (parodontoza). Oznacza to, że zniszczeniu ulega kość otaczająca ząb, a to doprowadzić może nawet do jego utraty. Osoby borykające się z kamieniem nazębnym często skarżą się również na nadwrażliwość. Jest ona efektem obniżania się dziąseł i odsłaniania szyjek zębowych. Niewielu ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że negatywny wpływ kamienia nazębnego nie kończy się tylko na jamie ustnej. Jeśli doświadczamy krwawienia, bakterie z ust wędrują do całego organizmu, wzmagając inne procesy zapalne, z którymi walczą nasze ciała.
Higienizację jamy ustnej należy wykonywać regularnie. Tylko wtedy można się ustrzec przed negatywnym wpływem kamienia nazębnego na zdrowie. Poleca się w tym celu odwiedzać stomatologa 1-2 razy w roku. Jest to popularna usługa stomatologiczna, świadczona w gabinetach na terenie całej Polski, również w takich miastach jak Piaseczno i Józefosław. Jeśli pacjent cierpi na zapalenie dziąseł lub zmaga się z parodontozą, skaling należy przeprowadzać częściej – co trzy miesiące. Warto kierować się zaleceniami stomatologa, który dobrze znam stan jamy ustnej pacjenta. Tylko on może określić indywidualne zalecenia i udzielić w pełni profesjonalnej rekomendacji.