Periodontologia to dział stomatologii, który skupia się na schorzeniach dotyczących błon śluzowych jamy ustnej oraz chorób przyzębia. To właśnie przyzębie odpowiada za to, że ząb jest odpowiednio osadzony w zębodole. Przyzębie składa się z:

  • cementu korzeniowego;
  • wyrostka zębodołowego;
  • okostnej;
  • dziąsła.

 

Jednym z objawów, które mogą świadczyć o problemach z przyzębiem, jest krwawienie z dziąseł. Stomatologa dobrze będzie odwiedzić również w sytuacji, kiedy w obrębie dziąseł pojawiają się obrzęki i ząb staje się wrażliwy na słodkie i słone pokarmy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że czasem do objawów chorób przyzębia można zaliczyć takie dolegliwości, jak suchość w ustach oraz nieprzyjemny zapach z ust.

 

Periodontologia – co jest przyczyną chorób przyzębia?

Leczenie z zakresu periodontologii, wykonywane w naszym gabinecie w Józefosławiu, najczęściej dotyczy zapalenia dziąseł, paradontozy i zapalenia przyzębia. Przyczyny takich problemów mogą być różne. Nierzadko dolegliwości pojawiają się na skutek niewłaściwej higieny jamy ustnej. Jeśli codzienne mycie zębów jest niedokładne, z czasem na ich powierzchni zacznie pojawiać się kamień nazębny, powodujący zapalenie przyzębia.

Niektórzy pacjenci mogą borykać się z takimi dolegliwościami, nawet jeśli dbają o higienę. Do czynników ryzyka, zwiększających szansę na pojawienie się schorzeń z zakresu periodontologii zaliczyć można bruksizm (czyli zgrzytanie zębami lub niekontrolowane ich zaciskanie) oraz cukrzycę. Należy wspomnieć również o tym, że problemy często są wynikiem niezbilansowanej diety i niedoborów witamy z grup B i C. Czasem prowadzi do nich nadmierne spożywanie cukru. Wpływ na pogorszenie stanu przyzębia mogą mieć też szkodliwe nawyki, takie jak palenie papierosów i spożywanie alkoholu. U niektórych pacjentów wrażliwość i tkliwość przyzębia wynika z przyjmowania niektórych leków oraz ze zmian hormonalnych, będących efektem menopauzy lub ciąży.

Jak widać, choroby przyzębia mogą dotyczyć każdego, również osób, które starają się dbać o stan swojego uzębienia. Jedyną osobą, która może je wykluczyć lub dobrze zdiagnozować jest specjalista, doskonale orientujący się w kwestiach związanych z periodontologią.

 

fotel dentystyczny

 

Jak działa specjalista periodontologii

Wizyta u periodontologa, podobnie jak standardowa wizyta u stomatologa, rozpoczyna się od przeglądu. Taka wstępna diagnostyka ma na celu sprawdzenie zgryzu, stanu dziąseł oraz tego, w jakim stopniu odłożył się kamień nazębny. Często od razu może zalecić konkretne zabiegi pielęgnacyjne, które pozytywnie wpłyną na stan przyzębia, np. usunięcie kamienia i zabiegi polerowania. Nierzadko w ramach takiej podstawowej higienizacji zęby pokrywane są preparatem fluorowym, ograniczającym przywieranie kamienia nazębnego. Periodontolog może też zalecić np. wykonanie skalingu głębokiego. Drugą fazą leczenia jest skupienie się na konkretnych problemach – leczeniu protetycznym czy terapii zgryzu. Niekiedy konieczne jest wykonanie zabiegów mikrochirurgii periodontologicznej.

Warto zdawać sobie sprawę, że leczenie periodontologiczne może dotyczyć nie tylko leczenia miejscowego, ale też leczenia ogólnoustrojowego. Leczenie zawsze jest indywidualnie dopasowane do każdego pacjenta i może wiązać się zarówno z prostymi zabiegami, jak i bardziej inwazyjnymi działaniami. Periodontolog, dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu, jest w stanie też w profesjonalny sposób doradzić pacjentowi, jak dbać o przyzębie, m.in. pomoże dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz poleci preparaty właściwe dla dolegliwości konkretnej osoby.

Choroby przyzębia mogą być bardzo poważne w skutkach. Zachęcamy do zwrócenia się po pomoc, gdy tylko odczują Państwo dolegliwości. W naszym gabinecie czekają na Państwa specjaliści, którzy mają bogate doświadczenie w tej dziedzinie stomatologii. Regularnie podnosimy nasze kwalifikacje dotyczące profilaktyki i leczenia z zakresu periodontologii. Serdecznie zapraszamy do naszego gabinetu mieszkańców Piaseczna, Józefosławia, Warszawy oraz okolicznych miejscowości. Jeśli mają Państwo jakieś pytania w związku z naszymi usługami, zachęcamy do kontaktu telefonicznego lub mailowego.

Przeczytaj także:

 

 

 

 

ul. Sasanki 1, 05-509 Józefosław
Tel: (22) 711 27 17, 510 139 130
Email: kontakt@przytobie.pl