Dbanie o zęby to nie tylko kroki podejmowane w domowym zaciszu. To również regularne odwiedzanie stomatologa i skuteczna profilaktyka. Jednym z popularnych zabiegów, wykonywanych w trakcie takich wizyt jest piaskowanie zębów.

Jak wygląda piaskowanie zębów?

Podczas piaskowania wykorzystuje się urządzenie zwane piaskarką. Z jej pomocą możliwe jest rozpylenie w jamie ustnej pacjenta drobnego proszku z dodatkiem wody. Jego drobinki są na tyle małe, a ciśnienie wody na tyle duże, że piasek może dotrzeć również do trudno dostępnych miejsc. W efekcie preparat trafia do przestrzeni między zębami oraz do niewielkich bruzd, znajdujących się na powierzchni zębów. Kolejny krok polega na odessaniu piasku z jamy ustnej. Przeważnie, po wykonaniu piaskowania zębów, przeprowadza się również wzmacniające szkliwo lakierowanie uzębienia.

Zabieg piaskowania zębów nie powoduje dolegliwości bólowych. Podczas takich działań pacjent może odczuć jednak nieprzyjemny słony smak. Po zabiegu można też odczuć pewien dyskomfort wynikający z podrażnieniem dziąsła. To wrażenie jednak szybko mija.

Piaskowanie zębów wykonuje się, żeby poprawić wygląd uśmiechu –  pozwala usunąć nieestetyczne przebarwienia. Regularne wykonywanie piaskowania to również profilaktyka. Oczyszczanie zębów w ten sposób, zmniejsza prawdopodobieństwo pojawienia się paradontozy i próchnicy. Nierzadko piaskowanie zębów wykonuje się jako uzupełnienie skalingu.

logo_przytobie_www

Kiedy warto rozważyć wykonanie piaskowania zębów

Jak wcześniej wspomnieliśmy, piaskowanie ma działanie profilaktyczne, dlatego polecane jest każdej osobie, której zależy na zdrowym i pięknym uśmiechu.

Piaskowanie jest ważne, bo niestety nawet osoby bardzo dbające o higienę jamy ustnej nie mogą całkowicie zapobiec odkładaniu się płytki nazębnej. Właściwie od razu po myciu zębów rozpoczyna się proces tworzenia na powierzchni uzębienia tzw. błony nabytej. Po czasie, dzięki działaniu bakterii Lactobacillus, Streptococcus mutans oraz działaniu węglowodanów, pojawia się płytka nazębna. Ten proces jest naturalny i dotyczy każdego, bo bakterie przez cały czas gromadzą się w jamie ustnej i dostają pożywkę w postaci spożywanego przez człowieka pożywienia.

Brak regularnego piaskowania sprawi, że w obrębie jamy ustnej możemy odczuć bardzo nieprzyjemne dolegliwości. Wynika to z faktu, że płytka nazębna z czasem zaczyna podrażniać dziąsła. To z kolei może doprowadzić do krwawień, przewlekłych zapaleń dziąsła oraz innych poważnych chorób przyzębia

Na piaskowanie nierzadko decydują się osoby, którym zależy na poprawie wyglądu zębów, ale nie chcą w tym celu zwracać się w kierunku wariantów niszczących szkliwo. Takie oczyszczanie doskonale przygotowuje też zęby do innych zabiegów wybielających, tzn. zwiększa efekty takich działań.

Czy samo piaskowanie zębów

Regularnie wykonywany zabieg piaskowania powinien być uzupełnieniem codziennych działań, zapobiegających rozwojowi płytki nazębnej. Można do nich zaliczyć;

  • Dokładne mycie zębów przynajmniej dwa razy na dzień;
  • Wykluczenie lub ograniczenie pokarmów o dużej zawartości cukru;
  • Używanie nici dentystycznej.

Piaskowanie zębów to skuteczny sposób, aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się chorób zębów i jamy ustnej. W niektórych przypadkach, gdy płytka nazębna jest już mocno rozwinięta, stomatolog może zalecić dodatkowe działania, m.in. wcześniej wspomniany skaling. Niezależnie od tego, jaką drogę leczenia i profilaktyki obieramy, zawsze proponujemy Państwu komfortowe warunki. Wierzymy, że dzięki zdobyczom najnowszych technologii i rozwiązaniom z zakresu znieczuleń, leczenie dentystyczne może przebiegać bez bólu i w miłej, przyjaznej atmosferze.

Aby rzeczywiście skutecznie zadbać o piękny uśmiech, należy do tego zadania podchodzić kompleksowo. Właśnie tak działamy w naszym gabinecie. Dzięki temu pacjenci mogą liczyć na szeroki zakres usług, związanych zarówno z działaniami profilaktycznymi, jak i z leczeniem. Nasza siedziba znajduje się w Józefosławiu, ale odwiedzają nas również osoby z pobliskich miejscowości, takich jak Warszawa czy Piaseczno.

 

Piaskowanie zębów – zabieg polegający na usunięciu osadów nazębnych powstałych w wyniku palenia tytoniu, picia wina, kawy czy herbaty. Zapraszamy do naszego gabinetu mieszkańców miejscowości Piaseczno, Jarosław i okolic.

 

 

ul. Sasanki 1, 05-509 Józefosław
Tel: (22) 711 27 17, 510 139 130
Email: kontakt@przytobie.pl