Szyny relaksacyjne to rozwiązanie, które opracowujemy dla pacjentów, zmagających się z bruksizmem. Dzięki precyzyjnemu wykonaniu osoby, które do tej pory borykały się z dolegliwościami będącymi skutkami bruksizmu, w stosunkowo szybkim czasie odczuwają ulgę.

Z czego wynika bruksizm i jak się objawia?

Ta przypadłość  może wynikać z długotrwałego stresu i napięcia. Nierzadko za źródło odruchowego zaciskania i zgrzytania zębami uznaje się też wady zgryzu, nieodpowiednio dopasowane wypełnienia, protezy lub korony.

 

uśmiechnięta kobieta

 

Wiele osób, cierpiących na bruksizm nie zdaje sobie z tego sprawy i jest szczerze zaskoczona, gdy specjalista stawia właśnie takie rozpoznanie. Jest to całkowicie zrozumiałe, bo takie schorzenie to najczęściej nieuświadomiony nawyk. Czasem osoba dowiaduje się o tym, że zgrzyta zębami od swojej partnerki/swojego partnera, jeszcze zanim odwiedzi stomatologa. W takich sytuacjach należy szybko zgłosić się do specjalisty, bo nieleczony bruksizm może powodować wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Można do nich zaliczyć:

  • wyraźnie starte szkliwo, a w niektórych przypadkach nawet starte zęby;
  • ból głowy;
  • ból szyi;
  • dolegliwości bólowe w obrębie twarzy.

Z czasem, bez odpowiedniego leczenia, dolegliwości będą się pogłębiały. Dojść może do uszkodzenia przyzębia, a nawet stawów skroniowo-żuchwowych. Takie napięcia mogą odbijać się również na mięśniach potylicznych, obręczy barkowej czy mięśniach przykręgosłupowych. Żeby poradzić sobie z zaawansowanymi dolegliwościami, często konieczne jest wsparcie fizjoterapeuty. Takiego leczenia można jednak uniknąć, o ile zadziałamy wystarczająco szybko i zastosujemy szynę relaksacyjną. Na szczęście bruksizm jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania. O ile odwiedzają Państwo stomatologia regularnie, można bardzo szybko zapobiec poważniejszym powikłaniom wynikającym z nieuświadomionego zaciskania i zgrzytania zębami.

Szyny relaksacyjne – sposób na zniwelowanie konsekwencji bruksizmu

Warto zdawać sobie sprawę, że do konkretnej przyczyny bruksizmu dobiera się odpowiednie leczenie. Jeśli problem wynika z wad zgryzu, konieczna będzie konsultacja z ortodontą. Jeśli natomiast taki szkodliwy nacisk wynika ze źle dopasowanych koron czy implantów, niezbędne będzie zaplanowanie wieloetapowego leczenia. W większości przypadków można zapanować nad nieprzyjemnymi dolegliwościami związanymi z bruksizmem za pomocą szyn relaksacyjnych.

Takie nakładki wykonywane są w gabinetach stomatologicznych. Żeby w pełni spełniały swoją funkcję, muszą być doskonale dopasowane do uzębienia pacjenta. Precyzję można osiągnąć jedynie pobierając wycisk i robiąc na jego podstawie odlew. Pobranie wycisku nie jest bolesne i trwa chwilę. Podobnie jest z weryfikacją, czy gotowa szyba pasuje i z ewentualnym dopasowywaniem nakładki. Cały proces przebiega więc w przyjemnej, komfortowej atmosferze.

Szyny relaksacyjne to prosty sposób na zmniejszenie lub całkowicie pozbycie się problemów z bólem głowy, czy startym szkliwem. Należy jednak pamiętać, że ich noszenie nie jest leczeniem, ale zapobieganiem konsekwencjom bruksizmu. Tutaj zaznacza się waga profesjonalnej diagnozy. Zawsze staramy się rzetelnie doradzić naszym pacjentom. Jeśli jest to konieczne, kierujemy ich do lekarzy o innej specjalności niż stomatologia. W ten sposób pacjenci, odwiedzający nasz gabinet, zyskują nie tylko ulgę (szyny relaksacyjne), ale wiedzą też, z czego wynika problem i gdzie się udać, żeby poradzić sobie z jego źródłem.

Serdecznie zapraszamy pacjentów, którzy kiedyś mieli zdiagnozowany bruksizm, ale zaniedbali tę sprawę, lub podejrzewają, że szyna relaksacyjna mogłaby rozwiązań ich dolegliwości. Proponujemy profesjonalne doradztwo oraz rzetelną diagnozę. Chętnie udzielimy Państwu informacji o tego typu schorzeniu oraz sprawdzimy, w jaki sposób możemy poprawić Państwa codzienne samopoczucie. Działamy na terenie Józefosławia, ale po pomoc do naszego gabinetu stomatologicznego zgłaszają się również osoby zamieszkujące Warszawę oraz pobliskie miejscowości, np. Piaseczno.

 

Szyny relaksacyjne są zakładane w celu zmniejszenia patologicznego napięcia mięśni żuchwy. Zapraszamy do naszego gabinetu mieszkańców miejscowości Piaseczno, Jarosław i okolic.

 

 

 

ul. Sasanki 1, 05-509 Józefosław
Tel: (22) 711 27 17, 510 139 130
Email: kontakt@przytobie.pl